LICHTENŠTEJNSKO

Co všechno by jste měli vědět, než se vydáte automobilem na cestu do Lichtenštejnska? Ať už cestujete na výlet, nákupy nebo pracovně, je nutné se seznámit s hlavními pravidly a povinnostmi pro řízení v Lichtenštejnsku. Určitě nechcete platit nesmyslné pokuty za věci, které jste nevěděli. Neznalost neomlouvá, a tady to platí dvojnásob! 

Základní informace

 • Mezinárodní zkratka - LIE
 • Mezinárodní poznávací zkratka - FL
 • Úřední jazyk - němčina
 • Měna - Švýcarský frank (CHF)
 • Směr jízdy na silnici - vpravo
 • Časové pásmo - UTC +1
 • Hladina alkoholu v krvi - 0,499 ‰ / 0 ‰

Oficiální název je Lichtenštejnské knížectví o rozloze 160 km² s přibližným počtem 36,5 tisíc obyvatel. Lichtenštejnsko je dědičná konstituční monarchie, jedná se o jeden z nejmenších evropský stát rozdělený na 11 samosprávných oblastí. Hlavní město je Vaduz a největší město Schaan. Lichtenštejnsko je úzce hospodářsky a politicky spojeno se Švýcarskem.

Lichtenštejnsko vzniklo v roce 1806 a je členem EU a Schengenského prostoru

Mapa Lichtenštejnska

Doklady a povinná výbava auta

 • Průkaz totožnosti (Pas nebo Občanský průkaz)
 • Řidičský průkaz
 • Osvědčení o technickém průkazu
 • Doklad o zaplaceném povinném ručení
 • Půjčené/služební vozidlo (písemný souhlas majitele)
 • Povinná výbava (viz níže)

Do povinné výbavy v Lichtenštejnsku patří pouze výstražný trojúhelník. Lékárničku, reflexní vestu, zimní pneumatiky sice mít nemusíte, ale jinak než přes Rakousko či Švýcarsko se sem nedostanete a z toho plyne, že musíte mít v pořádku povinnou výbavu dle těchto států.

Lichtenštejnsko vyžaduje, aby řidiči na zadní SPZ měli mezinárodní poznávací značku svého domovského státu.

Denní svícení a bezpečnostní pásy jsou i zde povinností. Zimní pneumatiky sice nejsou povinné, ale jakmile napadne sníh nebo uvidíte dopravní značku, která přikazuje je mít, tak je mít musíte, jinak vám hrozí pokuta.

Dětské sedačky

Děti do 12 let musí být umístěny ve vhodném typu dětského zádržného systému (autosedačky) schváleném podle předpisu EHK OSN 44.03. Děti nad 150 cm jsou osvobozeny.

Výstražný trojúhelník

Každé motorové vozidlo musí být opatřeno výstražným trojúhelníkem. Musí být použit v případě poruchy / nouzové situace. Nezahrnuje motocykly.

Sněhové řetězy

Jsou povinné v oblastech označených příslušnou značkou a musí být namontovány na nejméně dvou hnacích kolech.

Povolená rychlost

Jak jsem již dříve zmínil jezdí se po pravé straně vozovky. Rychlostní omezení v rámci zastavěných oblastí je 50 km/h a na ostatních komunikacích 80 km/h. Tato pravidla patří pro vozidla i motocykly. 

Pro karavany (přívěsy) a obytné vozy patří rychlost v zastavěných oblastech také 50 km/h, na ostatních komunikacích 80 km/h.

Dbejte zvýšené opatrnosti při řízení v Lichtenštejnsku, pokuty za překročení rychlosti jsou nemalé!

Poplatky na dálnicích

V Lichtenštejnsku nejsou žádné zpoplatněné silnice (dálnice), ale vjezd a výjezd ze Švýcarska a Rakouska pravděpodobně povede na zpoplatněné silnice. Při používání dálnice ve Švýcarsku či Rakousku je nutné mít zakoupenou dálniční známku.

Pozor na pokuty!

Dodržujte předpisy, protože policie je zde nekompromisní a pokuty vysoké. Neúplatnost zdejších policistů je vyhlášená. Pouhým pokusem o podplácení se dopouštíte trestného činu, což povede jen k přísnějšímu potrestání. Pokuty a jejich výše se velmi podobá Švýcarsku.

 • Překročení rychlosti v obci do 15 km/h (250 CHF)
 • Překročení rychlosti v obci i mimo obec o 21 a více km/h (5 000 CHF)
 • Nepoužití bezpečnostních pásů (60 CHF)

Alkohol za volantem

Lichtenštejnsko je k limitu alkoholu v krvi tolerantnější a je povoleno řízení osobních vozidel s 0,499 ‰. Více informací naleznete ve Švýcarsku, které má podobné podmínky.

Emisní zóny

Nízkoemisní zóny v Lichtenštejnsku nejsou.

Cestování se zvířecími miláčky

Pro vycestování s domácím mazlíčkem je nutné, aby měl platný cestovní pas (pet passport). Pasy jsou určeny pouze pro psy, kočky a fretky, jejichž majitel cestuje do zahraničí za neobchodním účelem. Pas je nutný z důvodů, že tyto zvířata jsou náchylná ke vzteklině a zároveň se Evropská unie (EU) snaží zamezit nelegálnímu obchodu se zvířecími mazlíčky.

Jak získat cestovní pas?

 1. veterinární lékař zvíře identifikuje pomocí mikročipu, který splňuje normy pro čtecí zařízení: ISO 11784 a ISO 11785.
 2. očkování proti vzteklině
 3. pasy pro zvířata vystavuje pouze registrovaný veterinář. Pet passport stojí cca 500 Kč.

Vypůjčení osobního automobilu

Máte v plánu si v Lichtenštejnsku pronajmout auto z autopůjčovny? Počítejte s částkou od 35 eur za den. Fungují zde mezinárodní půjčovny vozidel např. SIXT, Europcar, Interrent a další. Výběr a rezervaci vozidla můžete udělat přímo ve městě Vaduz nebo online přes web půjčovny. Když budete hledat autopůjčovny, tak zadávejte do vyhledávače Google vždy “půjčovna aut Vaduz” nebo “půjčovna aut Švýcarsko město Vaduz. 

 • Podmínky pro zapůjčení:
 • 18+ let
 • Platný řidičský průkaz
 • Kreditní karta

Vánoční trhy

V předvánočním období není nic tak úžasného, jako návštěva vánočního trhu ve Vaduzu. Každé město má svůj malý “Christmas market”, což je místo, kde se lidé scházejí, aby si užívali vánoční čas. 

Tipy na výlety

V Lichtenštejnsku ve městě Vaduz naleznete např. Informační centrum, kde dostanete mapku celého státu, Hrad, Katedrálu svatého Florina a mnoho dalšího. Všechny zajímavé tipy naleznete na stránkách Tripadvisor.

Nenašli jste u nás, co jste hledali nebo vám tu chyběli nějaké užitečné informace? Kontaktujte nás a rádi vám dodatečné informace doplníme. S pozdravem tvůrci webových stránek Cestováníbezpokut.cz.

TRANSLATE