ISLAND

Co všechno by jste měli vědět, než se vydáte automobilem na cestu do země: Island? Ať už cestujete na výletnákupy nebo pracovně, je nutné se seznámit s hlavními pravidly a povinnostmi pro řízení v zemi: Island. Určitě nechcete platit nesmyslné pokuty za věci, které jste nevěděli. Neznalost neomlouvá, a tady to platí dvojnásob!

Základní informace

Oficiální název je Island o rozloze 103 125 km² s přibližným počtem 341 000 obyvatel. Island je parlamentní republikou, jedná se o ostrov.

Island vznikl v roce 1944 a je členem EU, NATO a OSN. Přičemž je nejřidčeji zalidněným stát Evropské unie. Hlavním městem je Reykjavik, mezi další města patří Kópavogur, Hafnarfjörour, Keflavík a mnoho dalších.

Doklady a povinná výbava auta

Do povinné výbavy patří: lékárnička, výstražný trojúhelník, tažné lano a reflexní vesta. Celoročně se může jezdit, jak na letních nebo zimních pneumatikách s tím, že musí mít dostatečnou hloubku dezénu.

Dětské sedačky

Děti menší než 150 cm a do 12 let musejí být přepravovány ve vozidlech v odpovídající dětské autosedačce, podsedáku či vajíčku. Na předních sedadlech nesmí sedět dítě mladší 3 let a menší než 150 cm. Na zadních sedadlech může být přepravováno dítě bez zádržného systému, pokud byly využity všechny pásy již.

Výstražný trojúhelník

Povinný v případě nehody nebo zastavení motoru.

Pneumatiky

1. listopadu - 14. dubna: Povoleny jsou pneumatiky s hroty (ale nejsou povinné). Poznámka: Minimální hloubka dezénu je 3 mm. 15. dubna - 31. října: Pneumatiky s hroty jsou zakázány. Poznámka: Minimální hloubka dezénu je 1,6 mm.

Povolená rychlost

Maximální povolená rychlost v obci 50 km/h, mimo obec – nezpevněné vozovky 80 km/h, zpevněné 90 km/h, v případě jdoucích vozidel proti sobě musí obě auta snížit rychlost, aby nedošlo k rozbití skel odskakujícími kamínky.

Poplatky na dálnicích

Na Islandu nejsou dálnice a po silnicích se cestuje bez poplatků.

Pozor na pokuty!

  • Překročení maximální povolené rychlosti: 7 000 – 12 000 IKR
  • Špatné parkování (překročení času na parkovacích hodinách): 500 IKR
  • Špatné parkování (na žluté čáře): 3 000 – 4 000 IKR
  • Jízda na červenou nebo nezastavení na značce STOP: 10 000 IKR
  • Jízda bez rozsvícených světel: 3 000 IKR
  • Jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů: 3 000 IKR

Alkohol za volantem

Islanďané jsou k limitu alkoholu v krvi tolerantnější a je povoleno řízení osobních vozidel s 0,499 ‰. Jízda pod vlivem alkoholu: 24 000 – 47 000 IKR, odebrání řidičského průkazu od jednoho měsíce až na doživotí.

Emisní zóny

Na Islandu nebyly zavedeny tzv. nízkoemisní zóny, do kterých je zakázán vjezd starším vozidlům. Pro vjezd do větších měst byste jinak potřebovali mít emisní plaketu, která se lepí na přední sklo, kde bývá dálniční známka.

Cestování se zvířecími miláčky

Pro vycestování s domácím mazlíčkem je nutné, aby měl platný cestovní pas (pet passport). Pasy jsou určeny pouze pro psy, kočky a fretky, jejichž majitel cestuje do zahraničí za neobchodním účelem. Pas je nutný z důvodů, že tyto zvířata jsou náchylná ke vzteklině a zároveň se Evropská unie (EU) snaží zamezit nelegálnímu obchodu se zvířecími mazlíčky.

Jak získat cestovní pas?

  1. veterinární lékař zvíře identifikuje pomocí mikročipu, který splňuje normy pro čtecí zařízení: ISO 11784 a ISO 11785.
  2. očkování proti vzteklině
  3. pasy pro zvířata vystavuje pouze registrovaný veterinář. Pet passport stojí cca 500 Kč.

Vánoční trhy

Více informací pro Vás doplníme tento rok 2021.

Lyžařské svahy

Více informací pro Vás doplníme tento rok 2021.

Tipy na výlety

Více informací pro Vás doplníme tento rok 2021.

Nenašli jste u nás, co jste hledali nebo vám tu chyběli nějaké užitečné informace? Kontaktujte nás a rádi vám dodatečné informace doplníme. S pozdravem tvůrci webových stránek Cestováníbezpokut.cz.

TRANSLATE