FINSKO

Co všechno by jste měli vědět, než se vydáte automobilem na cestu do země: Finsko? Ať už cestujete na výlet, nákupy nebo pracovně, je nutné se seznámit s hlavními pravidly a povinnostmi pro řízení v zemi: Finsko. Určitě nechcete platit nesmyslné pokuty za věci, které jste nevěděli. Neznalost neomlouvá, a tady to platí dvojnásob!

Základní informace

Oficiální název je Finská republika o rozloze 338 432 km² s přibližným počtem 5,6 milionů obyvatel. Finsko je parlamentní republikou, jedná se o osmou největší zemi v Evropě.

Finsko vzniklo v roce 1917 a je členem EU, NATO, OSN, OHS a EAPC. Hlavním městem jsou Helsinky, mezi další města patří Turku, Tampere, Espoo, Kuopio a mnoho dalších.

Doklady a povinná výbava auta

Lékárnička ani požární hlásič povinný není. Výstražná vesta je povinná pro řidiče. Pokud cestujete v zimě, nezapomeňte, že vybavení vozu musí odpovídat povětrnostním podmínkám.  V označených úsecích musí být využity sněhové řetězy (včetně vozidel s pohonem všech čtyř kol), s kterými je povolená maximální rychlost 50 km/h. Motocykly a mopedy musí svítit i během dne. V rámci tunelů je povinností svítit.

Dětské sedačky

Děti menší než 150 cm a do 12 let musejí být přepravovány ve vozidlech v odpovídající dětské autosedačce, podsedáku či vajíčku. Na předních sedadlech nesmí sedět dítě mladší 3 let a menší než 150 cm. Na zadních sedadlech může být přepravováno dítě bez zádržného systému, pokud byly využity všechny pásy již.

Výstražný trojúhelník

Pro všechny automobily je povinný a to včetně přenosného žlutého blikajícího světla.

Pneumatiky

Vzorek pneumatik, minimální hloubka dezénu je 1,6 mm u letních pneumatik a 4 mm u zimních pneumatik. Finská a zahraniční vozidla musí používat zimní (M + S) pneumatiky * od prvního dne v prosinci do posledního dne v únoru. V zimě budete potřebovat pneumatiky s hřebíky. Připravte se na velmi nízké teploty okolo -30 °C.

Povolená rychlost

Jezdí se po pravé straně vozovky. Na dálnicích je maximální povolená rychlost 120 km/h. Rychlostní omezení v rámci zastavěných oblastí je 50 km/h a na ostatních komunikacích 80 km/h. Tato pravidla patří pro vozidla i motocykly. 

Dbejte zvýšené opatrnosti při řízení ve Finsku, pokuty za překročení rychlosti jsou nemalé!

Poplatky na dálnicích

Finsko patří mezi státy, ve kterých se neplatí dálniční poplatky. Dálnic tu je 10 s celkovou délkou 859 km.

 

Pozor na pokuty!

Dávejte pozor na silnicích na soby a losy, protože mohou způsobit velmi vážnou nehodu. V případě střetu jste povinni kontaktovat policii. Maximální výše pokuty není stanovena pro Finy, protože výše pokuty se odvíjí od jejich platu. Čím víc dotyčný vydělává, tím více platí.

Alkohol za volantem

Podle trestního zákona se řidič motorového vozidla dopouští řízení v opilosti, pokud je jeho obsah alkoholu v krvi alespoň 0,5 promile nebo pokud má alespoň 0,22 mg alkoholu na litr vydechovaného vzduchu. Mezní hodnota pro řízení pod vlivem alkoholu je 1,2 promile, měřeno v krvi, nebo 0,53 mg na litr vydechovaného vzduchu.

Policie pomocí alkoholtesterů monitoruje užívání alkoholu na silnicích. Pokud je dechová zkouška nulová, přestože se zdá, že je řidič pod vlivem drog, bude odveden ke vyšetření ke zdravotnickému pracovníkovi. Zdravotnický pracovník může odebrat vzorek krve podezřelému opilému řidiči. Pokud je řidič tak opilý nebo fyzicky zraněný, že není schopen foukat na přesný dechový analyzátor, odebere se mu vzorek krve. Pokud existují náznaky užívání drog u řidiče, je vždy odebrán vzorek krve. Řidič, který bude vinen z řízení pod vlivem alkoholu, bude pokutován nebo uvězněn až na šest měsíců. 

Trest za zhoršenou jízdu pod vlivem alkoholu je minimálně 60 dnů pokuty a maximálně dva roky vězení. Při odsouzení budou zohledněna možná zranění. Na pachatele řízení pod vlivem alkoholu se navíc vždy vztahuje zákaz řízení. Zákaz řízení může trvat až pět let.

Emisní zóny

Ve Finsku nebyly zavedeny tzv. nízkoemisní zóny, do kterých je zakázán vjezd starším vozidlům. Pro vjezd do větších měst byste jinak potřebovali mít emisní plaketu, která se lepí na přední sklo, kde bývá dálniční známka.

Cestování se zvířecími miláčky

Pro vycestování s domácím mazlíčkem je nutné, aby měl platný cestovní pas (pet passport). Pasy jsou určeny pouze pro psy, kočky a fretky, jejichž majitel cestuje do zahraničí za neobchodním účelem. Pas je nutný z důvodů, že tyto zvířata jsou náchylná ke vzteklině a zároveň se Evropská unie (EU) snaží zamezit nelegálnímu obchodu se zvířecími mazlíčky.

Jak získat cestovní pas?

  1. veterinární lékař zvíře identifikuje pomocí mikročipu, který splňuje normy pro čtecí zařízení: ISO 11784 a ISO 11785.
  2. očkování proti vzteklině
  3. pasy pro zvířata vystavuje pouze registrovaný veterinář. Pet passport stojí cca 500 Kč.

Vánoční trhy

Více informací pro Vás doplníme tento rok 2022.

Lyžařské svahy

Více informací pro Vás doplníme tento rok 2022.

Tipy na výlety

Více informací pro Vás doplníme tento rok 2022.

Nenašli jste u nás, co jste hledali nebo vám tu chyběli nějaké užitečné informace? Kontaktujte nás a rádi vám dodatečné informace doplníme. S pozdravem tvůrci webových stránek Cestováníbezpokut.cz.

TRANSLATE