Emisní zóny v Evropě

V řadě evropských státech existují nízkoemisní zóny, jedná se o oblasti, které omezují přístup vozidel na základě jejich výše jejich emisí. Cílem těchto emisních zón je zlepšit kvalitu ovzduší v těchto městských oblastech. Ekologická známka opravňuje řidiče k vjezdu do větších měst v Evropě.

Ať už cestujete na výlet, nákupy nebo pracovně, je nutné se seznámit s emisními zónami a zařídit si ekologickou plaketu. Určitě nechcete platit nesmyslné pokuty za to, že známku nemáte. Neznalost neomlouvá! Při absenci známky na předním skle hrozí řidičům osobních i užitkových vozidel podle konkrétní země pokuta ve výší 2200 EURO (v přepočtu 61 000 Kč).

Plakety v Německu

Emisni znamky - Nemecko

V rámci větších měst byly zavedeny tzv. nízkoemisní zóny (Umweltplakette), do kterých je zakázán vjezd starším vozidlům. Pro vjezd do daného města potřebujete mít emisní plaketu, která se lepí na přední sklo, kde bývá dálniční známka. 

Emisní stupně1. stupeň bez plakety, 2. stupeň s červenou plaketou, 3. stupeň se žlutou plaketou a 4. stupeň se zelenou plaketou.

Ekologické zóny byly zavedeny například v Berlíně, Mnichově, Dortmundu, Frankfurtu a dalších městech. Zelené ekologické plakety mají za cíl zajistit čistější vzduch pro obyvatele.

Ekologickou plaketou musí být označeny všechny osobní vozidla, nákladní vozidla, včetně tahačů a autobusů. Nevztahuje se na motocykly a samojízdné stroje. Platnost plakety je omezená pouze registrační značkou. K získání ekologické plakety postačí předložit v rámci STK stanice originál velkého technického průkazu nebo kopii velkého technického průkazu s originálním osvědčením o registraci vozidla (ORV) či osvědčení o technické způsobilosti (OTP). Případně lze i objednat online.

Doporučená cena za ekologickou plaketu je 300 – 350 Kč včetně DPH. Záleží na prodejním místě. Jedná se o malou investici, při představě zaplacení pokuty 80 eur

Nenašli jste u nás zemi s emisními zónami? Kontaktujte nás a rádi vám dodatečné informace doplníme. S pozdravem tvůrci webových stránek Cestováníbezpokut.cz.

Kontaktujte nás

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů
TRANSLATE