ČESKÁ REPUBLIKA

Co všechno by jste měli vědět, než se vydáte automobilem na cestu do Česka? Ať už cestujete na výlet, nákupy nebo pracovně, je nutné se seznámit s hlavními pravidly a povinnostmi pro řízení v Česku. Určitě nechcete platit nesmyslné pokuty za věci, které jste nevěděli. Neznalost neomlouvá, a tady to platí dvojnásob! 

Základní informace

Česko je oficiální názvem je Česká republika (ČR) o rozloze 78 870 km² s přibližným počtem 10,7 milionů obyvatel. Česko je parlamentní, demokratický právní stát s liberálním státním režimem, jedná se o středoevropský stát rozdělený na 14 samosprávných krajů.

Česko vzniklo v roce 1993 rozdělením Československa (ČR + Slovensko) a je členem EU, NATO a OSN. Hlavním městem je Praha, mezi další města patří Plzeň, Brno, Olomouc a mnoho dalších.

Doklady a povinná výbava auta

Výstražný trojúhelník je povinný pouze pro vozy registrované v Německu a u vozidel registrovaných v zahraničí platí pravidla jejich domovské země (pro Českou republiku povinný). Povinností je lékárnička, při nedodržení můžete dostat pokutu až 15 EUR. Výstražná vesta je povinná pro řidiče vozidel registrovaných v Německu (pouze firemní automobily musí minimálně jednu mít). Pokud cestujete v zimě, nezapomeňte, že vybavení vozu musí odpovídat povětrnostním podmínkám.  V označených úsecích musí být využity sněhové řetězy (včetně vozidel s pohonem všech čtyř kol), s kterými je povolená maximální rychlost 50 km/h. Motocykly a mopedy musí svítit i během dne. V rámci tunelů je povinností svítit.

Dětské sedačky

Děti menší než 150 cm a do 12 let musejí být přepravovány ve vozidlech v odpovídající dětské autosedačce, podsedáku či vajíčku. Na předních sedadlech nesmí sedět dítě mladší 3 let a menší než 150 cm. Na zadních sedadlech může být přepravováno dítě bez zádržného systému, pokud byly využity všechny pásy již.

Výstražný trojúhelník

Pro automobily do 2,8 t není povinný. Pro automobily nad 3,5 t je povinný a to včetně přenosného žlutého blikajícího světla.

Pneumatiky

Vzorek pneumatik, minimální hloubka dezénu je 1,6 mm u letních pneumatik a 4 mm u zimních pneumatik. Za zimní pneumatiky jsou považovány pouze ty, které jsou označeny sněhovou vločkou, Vyjímky platí pro pneumatiky s označením “M+S” (bahno a sníh), které byly vyrobeny před 1.1.2018

Povolená rychlost

Jak jsem již dříve zmínil jezdí se po pravé straně vozovky. Hodně z nás zná Německo jako zemi neomezené rychlosti na dálnicích, což je zajisté pravda, ale je zde doporučená rychlost 130 km/h. Pokud pojedete nižší rychlostí pod 60 km/h hrozí vám pokuta za zdržování. Rychlostní omezení v rámci zastavěných oblastí je 50 km/h a na ostatních komunikacích 100 km/h. Tato pravidla patří pro vozidla i motocykly. 

Pro karavany (přívěsy) a obytné vozy patří rychlost v zastavěných oblastech také 50 km/h, na ostatních komunikacích 80 km/h a v rámci dálnice 100 km/h. Výjimku tvoří obytný automobil do 3,5 t, který může jet 100 km/h na ostatních komunikacích a 130 km/h po dálnicích.

Dbejte zvýšené opatrnosti při řízení v Německu, pokuty za překročení rychlosti jsou nemalé!

Poplatky na dálnicích 2022

Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku platí pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, kde nejvyšší povolená hmotnost je nejvýše 3,5 tuny. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje. Některá vozidla jsou osvobozena a to se jedná se o vozidla na elektřinu, hybridy a vozidla na vodík, přeprava vybraných osob a historická vozidla.

Zde je návod na podání k osvobození
Zde si můžete ověřit platnost Vaší známky.

 • Elektronické poplatky 2022 Orientační cena
 • 10denní dálniční známka 310 Kč
 • 30denní dálniční známka 440 Kč
 • Roční známka 1500 Kč
 • Elektronické poplatky za eko známky 2022 Orientační cena
 • 10denní dálniční známka 155 Kč
 • 30denní dálniční známka 220 Kč
 • Roční známka 750 Kč

Pozor na pokuty!

Většina pokut je řešená na místě, v některých případech uvažujte, zda se chcete vůbec odvolat ke správnímu řízení, kde pokuta může být mnohonásobně vyšší.  některých případech můžete přijít o řidičské oprávnění na místě, či se můžete přímo vybodovat. V některých případech se jedná i odnětí svobody.

Alkohol za volantem

Právní úprava v ČR je přísná, nepřipouští žádnou hodnotu alkoholu v krvi – platí nulová tolerance. Úpravy se týkají řidičů, cyklistů, motoristů i jezdců na zvířeti.

Emisní zóny

V minulosti se o emisních zónách pro vjezd do větších měst debatovalo jako to mají v jiných Evropských zemích, ale k žádnému výsledku nedošlo. Žádné emisní zóny v ČR nejsou.

Cestování se zvířecími miláčky

Pro vycestování s domácím mazlíčkem je nutné, aby měl platný cestovní pas (pet passport). Pasy jsou určeny pouze pro psy, kočky a fretky, jejichž majitel cestuje do zahraničí za neobchodním účelem. Pas je nutný z důvodů, že tyto zvířata jsou náchylná ke vzteklině a zároveň se Evropská unie (EU) snaží zamezit nelegálnímu obchodu se zvířecími mazlíčky.

Jak získat cestovní pas?

 1. veterinární lékař zvíře identifikuje pomocí mikročipu, který splňuje normy pro čtecí zařízení: ISO 11784 a ISO 11785.
 2. očkování proti vzteklině
 3. pasy pro zvířata vystavuje pouze registrovaný veterinář. Pet passport stojí cca 500 Kč.

Státní svátky a prázdniny 2022

Dále jsou ještě některé regionální svátky a volné dny.

 • 28. září Den české státnosti
 • 28. října Den vzniku samostatného československého státu
 • 17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii
 • 24. prosince Štědrý den
 • 25. prosince 1. svátek vánoční
 • 26. prosince 2. svátek vánoční

Vánoční trhy

V předvánočním období není nic tak úžasného, jako návštěva vánočních trhů. Každé město má své vánoční trhy, což jsou místa, kde se lidé scházejí, aby si užívali vánoční čas. 

Lyžařské svahy

Více informací pro Vás doplníme tento rok 2022.

Tipy na výlety

Více informací pro Vás doplníme tento rok 2022.

Nenašli jste u nás, co jste hledali nebo vám tu chyběli nějaké užitečné informace? Kontaktujte nás a rádi vám dodatečné informace doplníme. S pozdravem tvůrci webových stránek Cestováníbezpokut.cz.

TRANSLATE